Yaşam

Gaziemir Belediyesi’nden Doğal Afet El Kitabı

Gaziemir Belediyesi, deprem, sel, yangın gibi doğal afetler öncesinde alınması gereken önlemler ile afet anında ve sonrasında yapılması gerekenlerin anlatıldığı Doğal Afet El Kitabı’nı bastırarak ilçedeki lise öğrencilerine dağıttı.

Tüm ülkeyi etkisi altına alan ve Türkiye’nin en değerli gündemi haline gelen deprem ve diğer doğal afetler konusunda vatandaşları bilinçlendirmek için harekete geçen Gaziemir Belediyesi, Doğal Afet El Kitabı hazırladı. Toplumun doğal afetlere karşı hazır olması ve gerekli önlemleri alması için hazırlanan kitapçıkta; Deprem, sel, yangın gibi doğal afetler öncesinde alınması gereken önlemler, afet anında ve sonrasında yapılması gerekenler ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Afet tanımının yer aldığı kitapçıkta, doğal afetlerin Türkiye’de sık sık meydana geldiği vurgulanıyor. Türkiye’nin beyin sarsıntısı kuşağında olduğunun altı çizilen afet kitapçığında, Türkiye’nin beyin sarsıntısı kaynaklı ölümlerde dünya üçüncüsü olduğu belirtiliyor. Kitapçıkta deprem öncesi alınması gereken önlemler, deprem anında ve sonrasında yapılması gerekenler ayrıntılı olarak anlatılıyor. Kitapçıkta iklim değişikliği nedeniyle Türkiye’de sık sık yaşanan sellere de değiniliyor; Sel öncesi alınması gereken önlemler, sel sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında bilgiler yer almaktadır.

Acil Durum Çantası’nın değerinin anlatıldığı kitapçıkta, bu çantada nelerin olması gerektiğine de değiniliyor. Sağlık sorunu yaşayan kişiye yapılacak ilk yardım uygulamaları, özellikle kalp masajı ve suni teneffüs gibi hayat kurtarıcı müdahaleler de kitapçıkta ayrıntılı olarak anlatılıyor. Gaziemir’deki sağlık noktalarının adreslerinin de yer aldığı kitapçıkta, afet durumunda başvurulacak kurumların telefon numaraları da yer alıyor.

Belediye bu kitapçığı bastırarak ilçedeki okullarda okuyan lise öğrencilerine dağıttı. Belediyenin internet sitesinde de yayınlanan kitapçığa Gaziemirliler https://www.gaziemir.bel.tr/duyuru/725/gaziemir-belediyesi-dogal-afet-el-kitapcigi.html adresinden ulaşabiliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu