Haber

Çin, 2022’de Enerji Tasarrufu Yapıyor ve Düşük Karbonlu Kalkınmayı İlerletiyor

PEKİN, 28 Şubat (Xinhua) — Çin, 2022’de güç tüketimini ve karbondioksit (CO2) emisyonlarını azaltırken, yüksek kaliteli ve yeşil kalkınmayı desteklemeye devam ediyor.

Ulusal Büro’nun web sitesinde yapılan duyuruya göre, geçen yıl, ülkenin 10.000 yuan (yaklaşık 1.438,46 $) gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) başına enerji tüketimi 2021’e kıyasla yüzde 0,1 azalırken, ülkenin enerji tüketimi 10.000 azaldı. Salı günü İstatistikler (NBS). GSYİH’nın yuanı başına CO2 emisyonları bir önceki yıla göre yüzde 0,8 düştü.

NBS Başkan Yardımcısı Sheng Laiyun, Çin’in 2022’de ekonomiyi istikrara kavuştururken kalkınmanın yeşil dönüşümünü hızlandırdığını, ülkenin ekolojik durumunun her zaman iyileştiğini, yeşil ve düşük karbonlu üretim ve yaşam tarzlarının oluşumunun hızlandığını söyledi.

Sheng, Çin’in enerji tüketimindeki düşük karbon dönüşümünü ilerletmeye devam ettiğini, temiz enerji üretiminin hızla arttığını ve fosil olmayan enerji tüketiminin sürekli arttığını kaydetti.

Çin’de geçen yıl su, rüzgar, güneş ve nükleer enerji gibi saf enerjiden elektrik üretimi yüzde 8,5 artarken, fosil olmayan enerji tüketimi 0,8 puan artarak ülkenin toplam elektrik tüketiminin yüzde 17,5’ini oluşturdu.

haberhavran.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu